Bigorexie - Co to asi je?

Blog

Zajímavé články o fitness a zdravém životní stylu. Zdravé výživě, wellness a relaxaci a o sportovním vybavení.

Přichází nenápadně, ale o to zákeřněji útočí. Psychické onemocnění zvané bigorexie se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Ohrožuje hlavně muže, kteří touží po velkém a osvaleném těle. Honba za dokonalostí však může mít tragické následky. 

Přichází nenápadně, ale o to zákeřněji útočí. Psychické onemocnění zvané bigorexie se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Ohrožuje hlavně muže, kteří touží po velkém a osvaleném těle. Honba za dokonalostí však může mít tragické následky. 

Bigorexie se nejčastěji objevuje u lidí, kteří ke svému sportu potřebují velký objem svalové hmoty. Proto je často můžete potkat ve fitnesscentru. Podle výzkumů touto poruchou trpí až dvacet procent kulturistů. Neustálá nespokojenost s vlastním tělem je vede k úzkostem a depresím. 

Bigorektici mají o svém těle zkreslené představy, stále se vidí málo osvalení a pro svou vysněnou postavu jsou schopni jít až za hranice svých možností. V posilovně jsou schopni trávit mnoho hodin každý den. Svému cvičení, tréninku a striktnímu zdravému jídelníčku obětují naprosto vše. Ztrácejí sociální kontakty, omezují setkávání s přáteli, v některých případech mu podřizují i práci. Od návštěvy fitnesscentra je neodradí ani zranění, chřipka či jiné onemocnění. Když jsou nuceni vynechat, jsou frustrovaní. 

Extrémní nároky na sebe sama vedou k přetěžování organismu a k mnoha zdravotním potížím. Omezený jídelníček s velkým množství bílkovin a užívání nevhodných látek v podobě anabolických steroidů ohrožuje trávicí systém, převážně ledviny a játra. Může dojít i ke kolapsu organismu. 

Jak z toho ven? V první řadě je důležité uvědomit si, že mám problém, přiznat si ho a chtít se uzdravit. Pak může pomoci odborník v podobě psychologa. Terapeut odhalí příčiny nemoci, které mohou mít kořeny až v hlubokém dětství. Podobně jako ostatní poruchy příjmu potravy i bigorexie vychází z nízkého sebevědomí a nepřijetí sebe sama. Odborník pomůže najít cestu ven a obnovit lásku ke svému tělu. 

Ohrožuje vás bigorexie? Zodpovězte si na otázky:

+ Je pro mě trénink na prvním místě?

+ Upřednostňuji cvičení před setkáním s přáteli či pracovními aktivitami?

+ Cvičím i při nemoci a zdravotních problémech?

+ Znervózňuje mě, když vidím někoho s většími svaly?

+ Připadám si stále nedokonalý?

+ Jsem striktní ve svém jídelníčku?