Co nás zabíjí ?! Trans tuky

Blog

Zajímavé články o fitness a zdravém životní stylu. Zdravé výživě, wellness a relaxaci a o sportovním vybavení.

Všichni neustále řeší, co je správné jíst a co ne. Všichni jsme svým způsobem už odborníky, kteří o výživě vědí úplně vše. Ale pozor, základní rozdělení potravin (bílkoviny, tuky, cukry/sacharidy) rozhodně nestačí.

Všichni neustále řeší, co je správné jíst a co ne. Všichni jsme svým způsobem už odborníky, kteří o výživě vědí úplně vše. Ale pozor, základní rozdělení potravin (bílkoviny, tuky, cukry/sacharidy) rozhodně nestačí.

A na co chceme upozornit hlavně? Na tuky!

Není tuk jako tuk. A s ohledem na skutečnost, že tuky jsou jedním z hlavních dodavatelů energie pro organismus, tak si zaslouží velkou pozornost.

Tuky (mastné kyseliny) dělíme na rostlinné a živočišné, a pak na nasycené a nenasycené. My se ale zaměříme na ty nejhorší, nejméně zdravé a dá se říci až nebezpečné. 

A největší hrozbou tedy jsou - TRANS TUKY. Někteří z vás je znají jako trans mastné (nenasycené) kyseliny. Trans tuky jsou rostlinného původu a jako ztužené nebo částečně ztužené tuky.

A tyto tuky bohužel najdete v potravinách a pokrmech všude kolem nás.  Jen si představte, že jsou obsaženy v 90% všech pekařských výrobků, které běžně nakupujete, aby došlo ke zlepšení jejich chuti. A to není všechno. Jsou takřka ve všech polotovarech, na které si jen vzpomenete. Jsou prostě tam, kde byste je rozhodně nečekali. Jsou prostě všude.  A to je ten hlavní problém. Někdy nemáte vůbec tušení, kde je najdete a v čem jsou obsaženy, pokud se opravdu v návodu nepídíte po přesném složení

Pak už jen můžeme vybrat konkrétní skupiny potravin a konkrétní potraviny, abychom vám to ještě lépe přiblížili.

- polotovary (a tím myslíme opravdu skoro všechny polotovary)
- vše co se tváří jako čokoláda, ale má to minimální obsah kakaového másla
- cukrářské výrobky
- margaríny
- některé tuky na smažení
- cereálie
- sušenky, suchary, krekry a chipsy  
- pizza
- cereální tyčinky
- všechna jídla ve fast foodech
- zmrzliny
-zálivky do salátů
- majonézy

A když se podíváte na tento seznam pořádně, tak vlastně zjistíte, že jsme v některých případech pěkně obelháváni některými výrobci a jejich reklamami!

Je jasné, že si řeknete, že není jednoduché se těmto škodlivým látkám vyhnout, když jsou obsaženy skoro všude, ale je to jen o tom, zda chcete nebo nechcete. Vždy je cesta a vždy je způsob. 

A ať hledáme způsob a cestu kdekoliv a ať nám každý výživový poradce a odborník radí cokoliv, vždy to chce se na to dívat s rozumem. A pokud tak činíme, tak nám vždy musí vyjít stejný výsledek. JEZTE ZÁKLADNÍ POTRAVINY A NEJEZTE PRŮMYSLOVĚ ZPRACOVANÉ POTRAVINY!

A o těch základních potravinách zase někdy jindy ;)

A pokud chcete poradit, ptejte se třeba tady: