Fenoménem dnešní doby jsou sportující a aktivní maminky

Blog

Zajímavé články o fitness a zdravém životní stylu. Zdravé výživě, wellness a relaxaci a o sportovním vybavení.

Až do nedávné doby byla sportující maminka, kterou jste potkali někde venku pobíhat v parku, tak trochu „nestandardní“. Dnes se s běhajícími, cvičícími maminkami setkáte snad v každém parku po celé ČR a již dávno neplatí výmluva – mám dítě =  nemůžu sportovat.

Až do nedávné doby byla sportující maminka, kterou jste potkali někde venku pobíhat v parku, tak trochu „nestandartní“. Dnes se s běhajícími, cvičícími maminkami setkáte snad v každém parku po celé ČR a již dávno neplatí výmluva – mám dítě =  nemůžu sportovat. Ze cvičení maminek v parcích se stal fenomém, který se šíří celou Českou republikou a pomalu i za hranice. 

Za fenoménem sportujících maminek stojí pravděpodobně především program fitMAMI®, který před více než devíti lety založila cvičitelka a trenérka Pavla Maříková, maminka dnes již devítileté Lili a pětiletého Samíka.„Když se mi narodila Lili, zjistila jsem, že možnosti sportování maminek s malými dětmi jsou jen velmi omezené. Neustále jsem musela řešit hlídání, když jsem chtěla jít do fitka, na bruslích a při běhu s kočárkem mi zase chyběla parta a společnost,“ vypráví. „Když jsem zase jednou bloumala parkem při procházce, které mne příliš nebavily, napadlo mne, že by to všechno, co mi chybí a co mne naopak baví, šlo skloubit. Vymyslela jsem tedy koncept lekce cvičení s kočárkem, která byla dynamická, kondiční, kombinovala běh, prvky atletiky a funkčního tréninku, posilování problematických partií a samozřejmě i strečink, protože ten je pro maminky také důležitý. A první lekce fitMAMI® byla na světě,“ popisuje start a vůbec vznik nápadu cvičení s kočárky Pavla Maříková. 

Maminka cvičí, dítě se baví 
Od začátku bylo jasné, že i když je lekce fitMAMI® zaměřená primárně na maminku, musí být zábavná i pro děti, a to od těch nejmenších miminek, až po ty starší, které již třeba v kočárku nesedí, ale doprovází maminku na odrážedle či kole. „Lekce fitMAMI® je doprovázená říkankami, básničkami a různými hrami, tak aby se bavily i děti. Protože jen pokud bude spokojené dítě, zacvičí si dobře i maminka,“ zdůrazňuje Pavla.

                           

Dnes je skupina cvičících maminka v parku běžná věc

Od těchto prvopočátků se fenomén fitMAMI® a vůbec sportujících maminek značně rozšířil. Jen fitMAMI® má dnes již zhruba 100 aktivní a certifikovaných lektorek, které vedou lekce cvičení s kočárky pod značkou fitMAMI nejen na desítkách míst po celé ČR, ale i za hranicemi na Slovensku, v Německu a Irsku. „Troufám si opravdu tvrdit, že za fenoménem aktivních sportujících maminek stojí především fitMAMI®. Byli jsme první, kdo outdoorové cvičení s kočárky rozjel a začal motivovat maminky ke sportu za přítomnosti dětí. Ještě před těmi devíti lety by se na skupinku cvičících maminek v parku dívala většina lidí trochu s podivem. Dnes je to úplně běžné a nikdo se nad tím příliš nepozastaví,“ říká autorka fitMAMI®, programu, který je chráněný ochrannou známkou a lektorky musí projít školením, aby získaly licenci pro jeho vedení.

                                                

Sportující rodič = sportující dítě
Cílem fitMAMI® bylo od prvopočátků motivovat maminky s dětmi nejen k pohybu, zdravému životní stylu a péči o sebe. „Proč právě fitMAMI®? Protože jsem od začátku věděla a cítila, že i když mám miminko a dítě, tak i přesto můžu a chci! Být fit – mami(nka),“ dodává Pavla Maříková. Současná moderní maminka se určitě výrazně liší od typické maminky před padesáti lety. Více o sebe dbá, vedle péče o dítě se i seberealizuje, vzdělává a v neposlední řadě i cvičí. Protože to ke zdravému životnímu stylu patří. fitMAMI®má kromě cvičení ještě ale další benefity. „Děti, které již odmalička vidí své rodiče sportovat, cvičit, budou mít i v dospělosti s největší pravděpodobností lepší vztah ke sportu než děti nesportujících rodičů. Lze tedy říci, že i když se lekce fitMAMI® na děti primárně nezaměřují, vedou i je nenápadným způsobem od nejútlejších věku ke pohybu,“ zdůrazňuje trenérka Pavla Maříková na závěr.