Je dance a tancování společenská záležitost nebo sport?

Blog

Zajímavé články o fitness a zdravém životní stylu. Zdravé výživě, wellness a relaxaci a o sportovním vybavení.

Tanec může být nejen společenskou událostí, ale i báječným sportem. Nemusíte však zůstávat u známé klasiky. Zkuste třeba moderní tanec, balet, výrazový tanec nebo akrobatický rock 'n' roll. Sice zatím dance olympijsou medaili nezískáte, ale kdo ví, třeba se jednou sportovní tanec na olympiádu dostane.

Tanec může být nejen společenskou událostí, ale i báječným sportem. Nemusíte však zůstávat u známé klasiky. Zkuste třeba moderní tanec, balet, výrazový tanec nebo akrobatický tanec rock 'n' roll. Sice zatím dance olympijsou medaili nezískáte, ale kdo ví, třeba se jednou sportovní tanec na olympiádu dostane.

Chodíte rádi na plesy? A co si zatančit i po skončení plesové sezóny? Tanec může být nejen společenskou událostí, ale i báječným sportem. 

Společenský tanec x dance sport

Je tanec sportem nebo není? Často mezi lidmi vznikají polemiky, ale kdo si na vlastní kůži vyzkouší tvrdý taneční trénink, přestane váhat. Sice zatím dance olympijsou medaili nezískáte, ale kdo ví, třeba se jednou sportovní tanec na olympiádu dostane. Vyzkoušejte některou z tanečních disciplín. Konec konců můžete pak zazářit na taneční zábavě. 

STANDARDNÍ TANCE

Typické pro ně je párové držení. Až na tango se využívá švihový pohyb. Tanečníci by měli být oblečeni ve fraku, dámy v dlouhých šatech. Důležitý je prožitek.

WALTZjednoduchý, ladný a využijete ho na každém plese. Jeho moderní forma se k nám dostala  na začátku minulého století. Tančí se ve tříčtvrťovém taktu. Je o polovinu pomalejší než valčík, z kterého vychází. Proto se mu někdy také mylně říká pomalý valčík.

TANGO – kořeny má Argentině, odkud se rozšířil do celého světa. Právě kvůli svému původu se původně řadil mezi tance latinskoamerické. Dnes patří mezi tradiční dance sport. Soutěží se v jeho evropském stylu.

VALČÍK – pochází z Rakouska. Tančí ve ve ¾ taktu, přičemž se klade důraz na první dobu. Tančí se do kruhu a při jednom taktu se pár otočí dokola. 

SLOWFOX – typický anglický tanec. Tančí se na čtyři doby, důraz je na první a třetí. Je pomalejší, plynulý, švihový. Považuje se za „vyšší dívčí“. Je obtížný, takže pro vás může být výzvou.

QUICKSTEP přezdívá se mu rychlý foxtrot. Tančí se v těsném držení, v uzavřeném páru, ve 4/4 taktu. Svižný tanec s rychlou hudbou, rychlými kroky a mnoha změnami vás dostane do formy i do skvělé nálady.

LATINSKOAMERICKÉ TANCE

Tato skupina tanců pochází hlavně z Jižní a Střední Ameriky. Proto z nich vyzařuje temperament, energie a smyslnost.

SAMBA v překladu znamená „božská tanečnice“. Vychází z portugalského slova semba. Je to rytmický tanec, v němž se snoubí radost, slunce, pozitivní nálada. Tančí se třeba na brazilských karnevalech. Rozproudí vás natolik, že si zcela vyčistíte hlavu.

CHA-CHApřeneste se alespoň pomyslně na Kubu, odkud se tento tanec rozšířil do Ameriky a následně i do Evropy. Velmi svižné kubánské rytmy se tančí zrcadlově. Tančí se na původní hudbu, ale i na latinský pop nebo rock. Tančí se raz, dva, tři, cha-cha-cha. 

RUMBA další kubánská tradice plná romantiky se tančí na čtyři doby. Je plná napětí, vyzařuje vášeň, romantiku. Ačkoliv je vcelku pomalá, rytmus je dost náročný. Klade se důraz na první dobu, čtvrtou dobu a sedmou dobu. Když vám rytmus nepůjde, nevadí, hlavní je vášeň a chuť do tance.

PASO DOBLE – kdo by nemiloval slunné Španělsko, odkud tento tanec pochází. Představte si muže toreadora a ženu v roli červeného šátku. Připomíná jejich pohyby v aréně. Důležité je postavení těla a rukou. Typická hudba, příběh a dvoučtrteční takt. To je paso doble. 

JIVE – jeden z nejrytmičtějších latinskoamerických tanců vás dostane a na plese s ním zazáříte. Svižný, tančí ve ve 4/4 taktu a věřte, že vás bude bavit.

Nemusíte však zůstávat u známé klasiky. Zkuste třeba moderní tanec, balet, výrazový tanec nebo akrobatický tanec rock 'n' roll. Milujete africké rytmy? Tančete na ně. Možností je nepřeberné množství a všechny mají jedno společné. Naučí vás ladným pohybům, správnému držení těla a dodají skvělou náladu.