Sportovní a fitness Vánoce

Blog

Zajímavé články o fitness a zdravém životní stylu. Zdravé výživě, wellness a relaxaci a o sportovním vybavení.

Jestliže patříte mez zaryté sportovce, kteří pravidelně cvičí ve fitness centru, pravděpodobně máte dostatečně vybudovanou pevnou vůli. A tak ani mísy plné cukroví vás nevyvedou z míry. Možná ale patříte mezi ty, kteří se celý rok drží a pak se tak říkajíc pustí ze řetězu. Připravte se dopředu. 

S jakými pocity vyhlížíte nejkrásnější svátky v roce? Těšíte se na vánoční hodování a lenošení? Nebo se obáváte rostoucího bříška a ručičky na váze nebezpečně se vychylující směrem doprava? Zachovejte klid, poradíme vám, jak Vánoce zvládnout bez újmy na své fyzické kondici a ještě si je užít. 

Jestliže patříte mez zaryté sportovce, kteří pravidelně cvičí ve fitness centru, pravděpodobně máte dostatečně vybudovanou pevnou vůli. A tak ani mísy plné cukroví vás nevyvedou z míry. Možná ale patříte mezi ty, kteří se celý rok drží a pak se tak říkajíc pustí ze řetězu. Připravte se dopředu. 

Co bychom měli a neměli jíst, už bylo napsáno mnoho. Nevěříte si a bojíte se, že neodoláte plnému stolu? Pak se záměrně vyvarujte velkým nákupům všelijakých pochutin. Nahraďte je exotickým ovocem, které si běžně nedopřejete. Chipsy vyměňte za oříšky, cukroví za sušené ovoce. Upečte jen jeden dva druhy v malém množství, ať máte na ozdobu a ochutnání. Případně se zaměřte na tzv. zdravé recepty. Stačí trochu pátrat, existuje mnoho chutných druhů cukroví plných oříšků (které nahradí tuk), sušeného ovoce (které nahradí cukr), a jen s trochou celozrnné mouky. I v těchto případech se však kroťte při jejich konzumaci. 

Štědrovečerní večeře je asi největší strašák. Není důvod. Bramborový salát lze jednoduše odlehčit. Majonézu skvěle nahradí bílý jogurt, ale ani ten není potřeba. Co zkusit salát bez majonézy jen s lehkou zálivkou či pokapaný olivovým olejem? Není nutné se striktně držet tradice s porcí smaženého kapra, upečte si pstruha či jinou rybu jen s minimem tuku. I oblíbené obložené chlebíčky můžete trochu odlehčit. Udělejte odlehčenou rybí pomazánku, místo tučného suchého salámu kupte kvalitní šunku, ozdobte barevnou zeleninou a nikdo vám nemůže nic vytknout

Mnoho fitness center mívá o svátcích zavřeno, nebo funguje jen omezenou dobu. Nevadí. Cítíte-li nutkání dodat si potřebné endorfiny i v tyto dny, vyrazte ven. Krásně rozsvícené ulice, parky, vyzdobená města vám přichystají zase jiný zážitek ze sportu. Navíc v chladu musí tělo vydat více energie, a tak vás může hřát i dobrý pocit, že spálíte více kalorií. Řada parků je vybavena venkovní posilovnou, kde se v rámci tréninku můžete protáhnout a zapracovat i na své fyzické kondici. Využijte také svého volna k tomu, abyste vyzkoušeli sporty, na které v pracovním zápřahu není čas. Jděte na brusle, vyjeďte na hory, i jediný den na sjezdovce nebo na běžkách udělá s vaší náladou divy. Uvidíte, že se po návratu budete cítit báječně a s chutí si můžete dopřát i nějaký ten vanilkový rohlíček. 

Ale hlavně si Vánoce užijte. I kdybyste se měli tři dny přejídat a odpočívat u televize, zas tak moc se toho nestane. Ono neuškodí jednou za rok si trochu zalenošit. Však to po svátcích zase doženete :-)