Postáváte často na osobní váze a snažíte se mocí vůle posunout její ručičku směrem doleva? Máte v hlavě zakódováno, že ta a ta hmotnost rovná se nadváha? Možná zbytečně.Vaši váhu ovlivňuje mnoho faktorů, poměr tuků, svalů, výška atd. Abyste zjistili, jak na tom skutečně jste, pomůžou vám právě indikátory BMI a ABSI.

Co je BMI ?

Že vám tento prazvláštní shluk písmen nic neříká? Pokud jste se rozhodli zabývat hubnutím, v mnohém vám pomůže. Pomocí BMI zjistíte, zda je vaše hmotnost v normě, ABSI k tomu ukáže, jak moc jste ohroženi zdravotními riziky.

BMI, nebo-li Body Mas Index, vám ukáže, jestli máte podváhu, zda jste v normě nebo byste už měli začít hubnout.

Výpočet je jednoduchý. Stačí svou hmotnost v kg vydělit výškou v m umocněnou na druhou.

BMI = hmotnost (kg) / výška2 (m)

ABSI

ABSI, nebo-li A Body Shape Index, tedy index tvaru těla, toho dokáže ještě víc. Jak již sám název napovídá, při vyhodnocení se zaměřuje i na tvar těla a obvod pasu. Díky tomu vám ukáže, jak moc jste v důsledku své hmotnosti ohroženi zdravotními potížemi a nemocemi. Posoudí, jak máte po těle rozloženy tukové zásoby. Zásadní je také obvod pasu a rozvržení tukových zásob v těle.

Typ jablko – tedy tukové zásoby uložené hlavně v oblasti břicha. Tito lidé bývají více ohroženi srdečními problémy či metabolickým rozvratem.

Typ hruška – nejvíce tuku se ukládá na stehnech a hýždích. Přestože rizikovost je menší, neměli byste tuto obezitu podceňovat.

Podle tabulek by obvod pasu neměl u žen překročit 80 cm, u mužů se toleruje 94 cm.

Zkrátka tato problematika je velmi zajímavá a složitá, a tak se jí budeme v této sekci podrobně věnovat.

BMI kalkulačka


Spočítejte si Váš Body Mass Index

Váha
kg
Výška
cm
Vaše BMI je:
{{ weightGroup }}
{{ bmi }}

Hodnoty BMI

≤ 16,5

Těžká podváha, která může být zdraví nebezpečná. Vyhledejte odborníky, nechte se vyšetřit, zda vaše nízká hmotnost není způsobena nějakou chorobou. Nechte si sestavit výživový plán.

16,5 – 18,5

Máte podváhu. Popřemýšlejte, jestli neděláte nějaké chyby v jídelníčku. Doporučujeme přidat kvalitní bílkoviny a sacharidy, jíst pestrou stravu a nezapomínat ani na svačiny.

19 – 25

Ukázala vám kalkulačka něco mezi těmito dvěma čísly? Můžeme gratulovat. Vaše váha je zn. ideál.

25–30

Měli byste se zamyslet nad svým životním stylem a snažit se pár kilo shodit.

30 a více

Obezita. Tady už to není žádná legrace. Obezita je nebezpečná a život ohrožující. Čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň obezity.

  • 30 – 35 obezita I. stupně
  • 35 – 40 obezita II. stupně
  • 40 a výš obezita III. stupně

Obezita je velmi nebezpečná, lidé s obezitou jsou výrazně více ohroženi civilizačními chorobami, jako je infarkt, mrtvice nebo cukrovka.

Ovšem výpočet BMI ovlivňuje také věk, fyzická kondice, ale i poměr tuků v těle s množstvím vybudované svalové hmoty. A tak zatímco jeden člověk s BMI 28 bude řešit nějaký ten špek navíc, fitness sportovec s vybudovanou muskulaturou bude působit jako štíhlý atlet.

Kdesizacvicit.cz je ojedinělý a velice zajímavý internetový projekt, který v takovém rozsahu a v takové kvalitě na internetu nenajdete. Jsme zaměřeni na vše, co se týká cvičení, sportu, sportovního vybavení, relaxace a regenerace, sportovní výživy, výživových doplňků, zdravé výživy a zdravého životního stylu obecně. A vše najdete tady, na jednom místě! Tyto stránky navštěvuje velké množství unikátních uživatelů a tím pádem i vašich potencionálních zákazníků, kteří jsou zvyklý sportovat, cvičit a o sebe samo pečovat. Navíc tento web přitahuje stále více a více začínajících sportovně aktivních lidí, kteří chtějí něco změnit, kteří chtějí začít cvičit, běhat, jezdit na kole nebo se jen prostě hýbat. Proto je i prezentace zde pro samotné firmy, společnosti, sportovní kluby, sportoviště atd. velice zajímavá.